2023. február 21., kedd, 06:00
Címkék: cad CAD/CAM/PLM célgépek gépgyártás palettázó Plant Simulation siemens Siemens PLM Siemens Zrt. SolidWorks szimuláció szimulációs szoftver
Az ICCS Kft. munkatársai több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az ipari és kutatás-fejlesztési környezetben, de van, ami még számukra is új: az általuk létrehozott automatizált rendszer digitális ikerpárjának létrehozása és virtuális tesztelése. Az eljárás előnyei azonban annyira kristálytiszták, hogy legújabb depalettázó és palettázó berendezésüket már Siemens Plant Sim szimulációs szoftverben tesztelték. A részletekről Reményi Szabolcsot, a Siemens Zrt. értékesítési mérnökét kérdeztük.
Reményi Szabolcs: Egyre több célgépgyártó cég szembesül azzal a jelenséggel, hogy adott berendezések tervezéséhez, kivitelezéséhez, beüzemeléséhez mind nehezebb a megfelelő humán és tárgyi erőforrást biztosítani. Az országon belüli távolság nem képez akadályt a projektet elvállalása során, viszont komoly pluszköltséget jelenthet a kivitelezési és beüzemelési fázisban, ha valami váratlan esemény vagy probléma miatt több időt kell a helyszínen töltenie a beüzemelő kollégáknak. Emellett az otthoni munkavégzés, a rugalmas munkaidő mint munkaerő-megtartó „eszköz” sem biztosíthatók ezekben a munkafolyamatokban, hiszen egy berendezés helyszíni tesztelése nehézkes több száz kilométeres távolságból. Nem utolsósorban a globális ellátási lánc átalakulása is nehezíti a helyzetüket, hiszen a hardverek hosszabb szállítási ideje mellett sok olyan munkafolyamat van, amit hagyományos módon nem, vagy csak korlátozottan tudnak elvégezni.
Reményi Szabolcs, a Siemens Zrt. értékesítési mérnöke
Az ICCS Kft. például ipari automatizálási rendszerintegrátorként viszonylag hamar felismerte, hogy a fiatal mérnökök ambícióit és elvárásait, valamint a gyártók, szoftverek adta lehetőségeket kihasználva, a folyamatokat és működést optimalizálva növelheti a hatékonyságot. Ez nemcsak az ő előnyükre szolgál, hanem a megrendelőik is profitálnak belőle, hiszen ha a berendezések hamarabb üzemkészek, a legyártott termékek gyorsabban kerülhetnek a boltok polcaira, így mindkét cég növelheti versenyképességét a piacon.
A Siemens hardver- és szoftverportfólió elemei lehetővé teszik, hogy partnereink a gépeket, berendezéseket vagy akár teljes folyamatokat, üzemeket hozzanak létre a virtuális világban, és elkészítsék azok digitális másait, vagyis digitális ikertestvéreiket. A digitális ikerpárok mögött futó szoftverek képesek egymás közt valós időben adatot cserélni, és ezáltal a felhasználó úgy érezheti, mintha egy valódi termelő berendezést figyelne, miközben megadott program és algoritmusok alapján a háttérben több rendszer együttműködése zajlik.
Ezenfelül képesek nemcsak a virtuális térben futni, hanem a termelést vezérlő fizikai valós berendezésekkel, PLC-kel, felügyeleti rendszerekkel is kapcsolatot létesíteni, még jobban tesztelve az eszközök valódi működését. A rendszerek felépítési részletességét – hogy mennyire mélyen képezzük le a valódi eszköz vagy komplett folyamat működését a virtuális térben – mindig az elérni kívánt célok határozzák meg. Ez lehet egy berendezés virtuális beüzemelése és a megírt kódok tesztelése, de lehet csak egy folyamatmodell, melynek segítségével meghatározhatók a gyenge pontok, vagy kipróbálhatók olyan strukturális módosítások a gyártásban, amikkel növelhető a termelés hatékonysága.
Komplett üresdoboz-depalettázó és késztermék-palettázó berendezés modellje
Az adott feladatban az ICCS Kft. egy komplett üresdoboz-depalettázó és késztermék-palettázó berendezés tervezését, kivitelezését és beüzemelését vállalta el egy hazai gyártó vállalat számára. Mind az ICCS Kft., mind a megbízó preferálja a Siemens termékeket, így a kiválasztásnál a Siemens ipari termékekre és szoftverekre (S7-1200-s PLC és KTP700 HMI panel, SOLIDWORKS, TIA V15, Plant Sim) esett a választás. A PLC programot a fejlesztőmérnökök a TIA Portálban írták meg. A PLC futtatására és a megírt kód alapfunkcióinak letesztelésére a PLCSIM Advanced-ot és egy fizikai teszt PLC-t használtak. A gép működése – a szállítószalagok és különböző munkahengerek, liftek mozgása, valamint az érzékelők adott folyamatokra meghatározott válasza – pedig a Siemens Plant Sim szimulációs szoftverben került megvalósításra.
A berendezés a szimulációs szoftverben felhasználásra került 3D-s modelljét a SOLIDWORKS tervezőprogram segítségével hozták létre. A rendszerek és természetesen az egyes kollégák, mint PLC-programozó vagy szimulációs programozó mérnökök munkáinak összehangolásával az ICCS kollégái a megtervezett berendezést szinte teljes mértékben le tudták virtuálisan tesztelni. Mivel mindkét szoftver külön fejlesztőmérnökhöz tartozik, ezért a megírt kódot a kollégák együttesen tesztelték, és javították az esetleges hibákat. Ennek következtében a gépészeti munkák elkezdése előtt vagy azokkal párhuzamosan zajlott a szoftverfejlesztés.
A gépészet befejezésével a mérnököknek szinte már egy előre kipróbált, letesztelt alkalmazást kellett letölteniük, ami nagymértékben csökkentette a helyszíni munkát, a hibakeresést és ezáltal a beüzemelés költségeit. Természetesen a szimuláció megírása és tesztelése plusz erőforrást igényelt, de egy esetleges hiba – akár a gépészeti tervekben – sokkal nagyobb költséget jelent, mint később a megépített gép átalakítása, vagy az ebből adódó esetleges beüzemelési, átadási csúszás és az együttműködő cégek közti bizalomvesztés.
A Siemens hardver- és szoftverportfólió elemei lehetővé teszik, hogy gépeket, berendezéseket vagy akár teljes folyamatokat, üzemeket hozzunk létre a virtuális világban, és elkészítsük azok digitális másait
Igen, a meglévő részegységeket és ezáltal a teljes berendezés hatékonyságát igyekeztek növelni a szimuláció eredményei alapján. Mivel azonban a virtuális üzembe helyezéssel az ügyfél egy számára teljesen új területre lépett, ezért a végkimenetellel sem lehetett teljesen tisztában. Az optimalizálás helyett ők a hibák kiküszöbölését tűzték ki célul, azaz közel álltak egymáshoz az elvárások.
Ez főként az élőmunkaigény csökkentését célozta. Az integrátorcégek is gyakran szakemberhiányban szenvednek, amit egy generációs probléma is súlyosbít, hiszen az idősebb korosztály már nem szívesen utazik el napokra egy-egy gép üzembe helyezésére. Az a tény, hogy mindezt az irodából is meg tudták oldani előzetesen, jelentősen megkönnyítette az ő mindennapjaikat is.
A partnerünk, az ICCS Kft. véleménye szerint például a lehetséges hibák 80 százalékát a szimuláció során kiküszöbölték.
A projekt sikeres lezárása és átadása után a rendszerintegrátor és a megrendelő is elégedetten nyilatkoztak a végeredményről. Mindkét félnek új feladatokkal és kihívásokkal kellett szembenéznie a projekt során, de a kockázati tényezők, a projektátfutási idők és a váratlan költségek minimalizálása megérte a plusz befektetett energiát.
Molnár László