Egy mérnök a munkaidejének átlagosan 40%-át tölti értékteremtéssel. A drága munkaórák nagy része a hiányos szervezés vagy éppen a vállalaton belül kommunikációs nehézségek miatt megy pocsékba. Ilyen szemüvegen keresztül is érdemes nézni a szinte minden iparcéget sújtó munkaerőhiányt. Új sorozatunk azt a kérdést járja körül, hogy miként szabadíthatók fel értékes munkaórák a digitális eszközök kiaknázásával. A sorozat első részében Huss Dánielt, a graphIT Kft. NX termékmenedzserét kérdeztük a terméktervezés digitalizálási lehetőségeiről.
Az innovációra nyitott vállalatok számára létrehozott Teamcenter X a Siemens termékéletciklus-menedzsment (PLM) terén szerzett többévtizedes tapasztalataira épül. Ennek megfelelően lehetővé teszi a különböző méretű vállalatok számára a gyors üzembe helyezést az egyszerűsített, előre konfigurált felhőmegoldásokkal. Azonnali hozzáférést biztosít a felhőalapú SaaS PLM megoldáshoz, amely támogatja a különböző területek együttműködéséből származó digitális ikert. A Teamcenter X alapvetően egy Teamcenter és még annál sokkal több.
Nélkülözhetetlen, mindenhol ott van és mégis méltatlanul keveset foglalkozunk vele. A mérnöki- és fejlesztési folyamatokban keletkező adatok – amelyek lehetnek tervadatok és termékadatok egyaránt – képezik a gyártás, termelés alapját. A komplex termékadat-kezelésnél olyan igények jelennek meg, amelyre a teljes termékéletciklus-kezelés ad választ.
A minden szempontból rendhagyó 2020-as évben is megrendezésre került a szokásos éves graphIT Felhasználói Konferencia. Az eseményre 2020 november 18.-án került sor. A járványhelyzetre való tekintettel a konferencia online formában zajlott le. A graphIT 2020 Felhasználói Konferencia célkitűzése volt iránymutatást, segítséget nyújtani, javaslatokat és ötleteket adni arra nézve, hogyan lehet az idei évben kialakult változásokkal sikeresen megbirkózni.
A termelési hatékonyság növelése napjainkban kulcsfontosságú a költségcsökkentés és a versenyképesség szempontjából. A termelékenység fejlesztése azonban már nemcsak új gyártóberendezések vásárlásával, hanem folyamatfejlesztéssel, sőt a gyártási és tervezési adatok megfelelő felhasználásával is elérhető. Minderre pedig az olyan gyors reagálású szektorokban, mint az élelmiszeripar, fokozott figyelmet kell fordítanunk.
Napi munkánk során sokszor találkozunk olyan szakmai területekkel, ahol kérdések merülnek fel bennünk és keressük a válaszokat rá. Ezek a területek lehetnek akár egy tervezési problémával (CAD), akár a gyártással kapcsolatosak (CAM) vagy előfordul egy analízissel (CAE) vagy a termékadatkezeléssel (PLM) kapcsolatosak is. Az elinduláshoz rengeteg információra van szükségünk, ezek megkeresése, értelmezése, adaptálása is sok időt vesz igénybe.
A CAD/CAM/PLM piac hagyományosan konzervatív, ez leginkább annak köszönhető, hogy a felhasználók ragaszkodnak a régi és bevált elképzeléseikhez, megszokásaikhoz. Természetesen itt a földrajzi elhelyezkedés is közrejátszik, hogy miként viszonyulnak a cégvezetők a tulajdonláshoz. A gépészeti szoftverfejlesztő cégek sok esetben máshogy gondolkoznak, mint az ő alkalmazásaikat használó vállalatok és ez sokszor hátrányosan érinti a felhasználókat.
Az általános, minden iparág számára alkalmas megoldások ideje kezd lejárni, és egyre inkább a komplexitást és az egyedi igényeket figyelembe vevő alkalmazásokat keresik az ügyfelek - mondja Sallay Péter, a graphIT Kft. ügyvezetője, akit az elmúlt év eredményeiről kérdeztünk.
Az ipar 4.0 alapvető célkitűzéseinek megvalósításában olyan segítségre van szükség, amely kielégíti a jelenlegi innovációs trendeket, és segít felépíteni egy olyan digitális világot, amely ezeknek a céloknak a legjobb kielégítését teszi lehetővé. Ezt valósítja meg a Siemens PLM Software digitális platformja, mellyel a digitális modellek felépítésétől a gyártási modell ellenőrzéséig minden elvégezhető. A graphIT Kft. a Siemens PLM termékek hazai forgalmazójaként már évek óta a gyártásra, a digitális gyártástámogatási megoldásokra helyezi a hangsúlyt, aminek köszönhetően a forgalmazott CAD/CAM/PLM termékeinek felhasználói bázisa folyamatos, stabil növekedést mutat.
Az Enterprise Communications Magyarország Kft. az informatikai és infokommunikációs szolgáltatások és megoldások egyik vezető hazai rendszerintegrátora 2012 júliusában jelent meg a mérnöki tervezés és életciklus-menedzsment szoftverek (PLM) piacán. Az ambiciózus elképzelésekkel indult üzletág elmúlt háromévi eredményeiről és a CAD piac lehetőségeiről kérdeztük Béke Gyula üzletágvezetőt.
Amikor egy fogtechnikus elkészít egy koronát, annak tökéletesen kell illeszkednie. Amikor egy sebész végrehajt egy kényes agyi műtétet, akkor hibának nincs helye. Amikor szakemberek határidőkkel dolgoznak, nem tudják megállni, hogy ciklikusan le ne vegyék az egyes alkatrészeket a gyártósorokról, hogy ellenőrizzék a gyártás pontosságát.